Podsumowanie roku 2016

Przeczytałem kilka dni temu na blogu Pawła, że podsumowania roku są passé i był to właśnie impuls do napisania mojego pierwszego podsumowania roku jako pierwszy wpis w ramach mojego pierwszego blogu 😉

To był pracowity rok. Witaliśmy go z Mają i dziećmi w tym samym miejscu w którym żegnamy – w zasypanej śniegiem Muszynie.

Praca

Pierwsza połowa roku to finał przygotowań do wdrożenia nowej wersji SUSZI – systemu zarządzania uczelnią w wszib.edu.pl

W sześcioosobowym zespole odpowiadałem za SQL Server od strony administracyjnej i programistycznej. Start zsynchronizowany z premierą wersji SQL Server 2016, a więc prace deweloperskie były prowadzone na kolejnych wersjach CTP. To pozwoliło uruchomić wersję produkcyjną w sierpniu na najnowszej dostępnej wersji SQL Server. Oznaczało to jednocześnie sporo dodatkowych prac związanych z testowaniem i rozwiązywaniem problemów m.in. dotyczącymi Database Mail oraz Data Collection.

Nie zdradzając zbyt szczegółowo architektury aplikacji… większość logiki realizowana jest przez procedury składowane, Service Broker pozwala na asynchroniczne wykonywanie tych procesów które trwają zbyt długo, replikacja transakcyjna i Change Tracking upraszczają integrację z zewnętrznymi systemami.

Wdrożenie nowej wersji systemu – przepisanej kompletnie do nowej technologii jest ukoronowaniem kilkuletnich prac nad systemem, który steruje i upraszcza funkcjonowanie uczelni od ponad 15 lat. Od momentu wdrożenia miały miejsce tylko drobne błędy, które były na bieżąco poprawiane. Brak problemów wydajnościowych, czy innych sytuacji które uniemożliwiłyby korzystanie z systemu. Samo wakacyjne wdrożenie i import danych ze starego systemu, wraz z testami to mniej niż 2 tygodnie przerwy w działaniu.

Szkolenia

W związku z wspomnianym wdrożeniem, szkoliłem opiero pod koniec roku- w okresie jesienno- zimowym, za to bardzo intensywnie. Tematyka sesji związana przede wszystkim z SSRS (czyżby wracającą popularność platformy spowodowana zmianami w SQL 2016?) i programowaniu T-SQL. Mniej niż zwykle szkoleń z zakresu DBA. Zmieniły się także proporcje rodzajów szkoleń – znacznie więcej autorskich względem autoryzowanych MOC. Szkolenia autoryzowane mają sporo zalet, ale możliwość poprowadzenia tematyki wg własnego planu, to poza sporą ilością pracy potrzebnej w przygotowanie materiałów – bardzo duża satysfakcja.

Mijający rok to także pierwsza edycja studiów podyplomowych Specjalista SQL Server, na których pomysł wpadliśmy z Bartoszem Bandułą. Dwusemestralne studia koncentrują się tylko i wyłącznie na technologii bazodanowej Microsoft – cel to przygotowanie do egzaminów MCSE Data Platform. Osobiście poprowadziłem zajęcia związane z programowaniem T-SQL i SSIS, zaś Michał Sadowski – co-leader PLSSUG Kraków – przedmiot związany z administracją uwzględniający zagadnienia High Availability. Studia spotkały się ze sporym zainteresowaniem, a w odpowiedzi na uwagi uczestników, we wrześniu został uruchomiony kolejny kierunek – Data Scientist. Niejako kontynuacja „Specjalisty”, koncentruje się tylko i wyłącznie na szeroko pojętej analizie danych. Zajęcia zgodzili się poprowadzić Marcin Szeliga i Grzegorz Stolecki, gwarantując w ten sposób najwyższy możliwy merytoryczny poziom.

Społeczność

To był drugi rok w roli członka zarządu Stowarzyszenia Użytkowników SQL Server PLSSUG. To oznaczało zaangażowanie w wiele działań jednej z najprężniej działających społeczności technologicznych w Polsce. Zgodnie z poczatkowymi  kiedy podczas zgłaszania kandydatury – starałem się integrować aktywnych członków tej społeczności, nie unikać dyskusji na temat różnych wizji, kierunków rozwoju. Zgodnie z deklaracją – zamierzam ustąpić z tej funkcji w czerwcu 2017 – kadencyjność na tym stanowisku jest bardzo ważna, pora na świeżą krew i zapał.

To bardzo ważny okres, podczas którego zdobyłem wiele doświadczeń związanych z współpracą z ludźmi. Każda dyskusja, wymiana poglądów – była niezwykle wartościowa. Nauczyłem się, że odmienne – a nawet bardzo – opinie wcale nie są przeszkodą do wspólnego osiągania celów. Niezwykle ważne jest jednak, żeby obie strony były ze sobą szczere i szanowały się nawzajem.
Wiem, że ludzie potrafią poświęcić bardzo wiele własnego czasu jakiejś idei. Należy ich do tego jednak zachęcić – szczerze pokazując korzyści z tego wynikające. Brak finansowego wynagrodzenia, nie jest tutaj żadną przeszkodą, czasami może być nawet ułatwieniem.

Niedługo przed coroczną konferencją SQLDay udało mi się doprowadzić do skutku od dawna zapowiadany szkoleniowo-integracyjny zjazd liderów PLSSUG. Dwa dni spędzone w malowniczej Suchej Dolinie – podczas których nikt z uczestników, przez paskudną pogodę nawet w małej części nie zdawał sobie sprawy z bajkowych krajobrazów które nas otaczały. Być może jednak dzięki temu wszyscy mogli się tym bardziej skupić na calach spotkania. Z pewnością każdy wyjechał do domu z jeszcze większą świadomością potencjału jaki drzemie w naszej organizacji i możliwości, które przed nią stoją.

Obecna sytuacja PLSSUG wydaje się być stabilna. W roli prezesa – założyciel organizacji i naturalny lider – Paweł Potasiński. Intensywnie zaangażował się w organizację kolejnej konferencji SQLDay. Po raz kolejny coroczne wydarzenie przygotowuje wielu aktywnych członków społeczności PLSSUG. Po raz kolejny powtarzamy to co sprawdziło się w poprzednich edycjach, poprawiamy to co wymaga udoskonalenia i szykujemy szereg nowości. Pamiętajcie – SQL Day 2017 to będzie z pewnością jedna z największych i najlepszych konferencji dot. Microsoft Data Platform w Europie.

Tegoroczne wdrożenie było i pewnie jeszcze przez jakiś czas pozostanie inspiracją dla nowych sesji technicznych (m.in. Service Broker na konferencji SQLDay2016 i SSISDB na spotkaniach PLSSUG w kilku miastach).

W sierpniu już po raz drugi miałem okazję uczestniczyć w MCT Summit – zjeździe trenerów technologii Microsoft. Tym razem miał miejsce w Kolonii. Prowadząc przez 5 lat autoryzowane szkolenia, nie zdawałem sobie sprawy jak mocna jest społeczność, skupiająca trenerów MS z różnych krajów. Podobnie jak rok wcześniej podczas MCT Summit w Lizbonie – była to okazja poznania nowych ludzi i wymiany doświadczeń.

Konferencje

Pozostając w temacie konferencji – rok 2016 to dwa wydarzenia, których byłem współorganizatorem (SQLDay 2016 i SQL Saturday #534 – Kraków) oraz 2 na których miałem przyjemność wystąpić w roli prelegenta (SQLDay 2016, SQL Saturday Kijów).

Na temat konferencji SQLDay napiszę jeszcze z pewnością wiele w ramach tego bloga, SQL Saturday Kraków to pierwsza wydarzenie w ramach tego cyklu w Polsce, kilka miesięcy wcześniej w Kijowie – mój pierwszy pobyt na Ukrainie i pierwsza sesja na konferencji w języku angielskim. Prawdopodobnie nie ostatnia sesja w języku angielskim (dowiedziałem się co musze poprawić – jednocześnie nikt nie wyszedł do końca sesji :)), a także nie ostatnia wizyta u naszego wschodniego sąsiada – już na wiosnę planujemy rodzinny wypad do Lwowa.

Cieszę się, że PLSSUG otworzył się na społeczność zgromadzoną wokół konferencji SQL Saturday, koordynowanych przez PASS. Mam nadzieję, że będą w Polsce organizowane kolejne konferencje z tego cyklu, jestem pewien co do ich coraz większej popularności. Stanowić one mogą dobre uzupełnienie SQLDay, pomagając w popularyzacji inicjatyw naszego Stowarzyszenia poza granicami Polski.

A co z innymi konferencjami dotyczącymi SQL Server organizowanymi w Polsce? Z jednej strony konkurencja podobno jest potrzebna. Moim zdaniem jednak, w naszym kraju jest miejsce na tylko jedno wydarzenie na miarę SQLDay. Wszyscy zyskają (włącznie ze zdezorientowanymi często uczestnikami), jeśli będziemy działać razem. Wróżę, że tak właśnie będzie – choć jeszcze nie w nadchodzącym roku. Może więc w 2018? Przekonamy się czy mam rację.

MTB

Po raz kolejny sporo startów i mniej czasu na treningach niż zamierzałem. W tym sezonie po raz pierwszy miałem przyjemność ścigać się w ramach XBOX Bike Team – który jest jednocześnie moim pierwszym team-em MTB. Świadomość kręcenia nie tylko na własne konto, wspólne wyjazdy na maratony i niezapomniane zamknięcie sezonu w Świerardowie Zdroju – to znacznie więcej niż posiadanie zielono czarnej koszulki 🙂 Indywidualnie najwięcej znaczyły dla mnie starty w Salzkammergut Trophy w Austrii (po raz trzeci dystans 120 km oraz etapówce Beskidy Trophy.

Niestety zupełnie nie udało mi się zrealizować jesienno-zimowych planów treningowych związanych z budowaniem bazy przed kolejnym sezonem startowym. W głównej mierze przyczyniły się do tego – patrz akapity „Praca” i „Szkolenia”.

Rodzina

Zuzia jest już pełnoprawnym przedszkolakiem, śpiewa kolędy, opowiada wierszyki o Mikołaju – coraz częściej ma własne zdanie… Filip ze względu na ciągłe infekcje niewiele czasu spędził w Żłobku, za to wpatrzony w siostrę – staje się podobnie uparty, najczęściej słucha właśnie Zuzi 🙂

Każde z nich każdego dnia zaskakuje, wzrusza i motywuje. Każde z nich wymaga, zasługuje i potrzebuje znacznie więcej czasu niż ten który spędziłem z nimi w upływającym 2016 roku…

Dziś 6 dzień na urlopie z wyłączonym Outlookiem, a Zuzia dopiero dziś przestała zadawać rozbrajające i poważne pytanie – „Tata dziś nie jedzie do pracy?”…

Plany na 2017 rok

Kolejny rok to prace związane z utrzymaniem systemu SUSZI oraz rozwój nowych funkcjonalności – ale duże wdrożenie już za nami. Dalszy udział w pracach Stowarzyszenia, ale już nie na stanowisku członka zarządu.
Nasuwa się więc wniosek, że czasu powinno być więcej. Czasu musi być więcej i muszę spędzić go z trzema najważniejszymi dla mnie osobami. Na co dzień – po pracy i podczas wspólnych wyjazdów. Już nigdy więcej rezygnacji z wspólnego wakacyjnego urlopu.

Więcej i bardziej regularnie chciałbym też kręcić na rowerze. Zaplanowane i zarezerwowane już dwa rodzinne wyjazdy – do Bad Goisern na tydzień poprzedzający Salzkammergut Trophy i na czerwcowy długi weekend – Beskidy Trophy w Istebnej. Chciałbym wrócić do porannych treningów przed pracą sprzed 2 lat.

Nie znaczy to jednak, że zapominam o działaniach w ramach społeczności. Mniej organizacji na rzecz przygotowywania i prowadzenia sesji na spotkaniach grup i konferencjach.

Jeśli chodzi o szkolenia – przygotowanie kompleksowego, ciekawego szkolenia dot. Power BI. Aktualizacja certyfikacji Microsoft z szczególnym uwzględnieniem Azure.

No i powadzenie tego bloga – niech żaden post nie będzie w połowie tak długi jak ten, ale niech pojawiają się one względnie regularnie i niech będą dokumentacją realizacji powyższych planów 🙂
Przewiduję dwa główne nurty tematyczne: technologia Microsoft Data Platform, dotyczącą jej społeczność oraz rowerowanie – w szczególności relacje ze startów, opisy ciekawych miejsc do kręcenia.

 

Wszystkim czytającym ten tekst życzę realizacji Waszych własnych planów noworocznych… szczególnie osobom, które doczytały aż do tego miejsca 🙂

drukuj

10 thoughts on “Podsumowanie roku 2016

 1. Super Tomku! Trzymam kciuki byś w kolejne lata był tak aktywny jak w tym. Super też to, że potrafisz w tych czasach być nadal społecznościowym po staremu!

 2. Super! tak trzymaj! Pamiętaj, że patrzymy Ci na wpisy więc skoro zacząłeś to kolejne mam nadzieję będą regularnie 🙂

 3. Cieszę się z założenia tego bloga – tylko dlaczego tak późno ? 🙂
  Czekam na kolejne wpisy, a adres bloga – OBOWIĄZKOWO – do Ulubionych 🙂
  Życzę wszystkiego dobrego!

 4. Wonderful beat ! I would like to apprentice while you amend your website, how can i subscribe for a weblog web site?
  The account helped me a applicable deal. I weree tiny bit familiar of this your broadcast provided shiny
  transparent idea

  my blog: ziverdo Kit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.